DESTEKTEN YOKSUN KALMA TAZMİNATI NEDİR VE KİMLER TALEP EDEBİLİR?

Trafik kazası ya da iş kazası sonucu yaşamını yitiren kişilerin sağlığında maddi destek sağladığı ailesi ve yakınları, kişinin vefatı ile birlikte bu maddi destekten mahrum kalmaktadırlar. Bu noktada kanun, yaşadığı dönemde ailesi ve yakınlarına destek olan kişilerin, trafik kazası ya da iş kazası sonucu vefat etmeleri durumunda ailesinin ve yakınlarının mağduriyetini telafi amacıyla destekten yoksun kalma tazminatı alabilmelerine olanak sağlamaktadır. Destekten yoksun kalma tazminatı, iş kazası ya da trafik kazası sonucu vefat eden kişinin destek olduğu bireylere ödenen maddi tazminat türüdür. 


DESTEKTEN YOKSUN KALMA TAZMİNATINI KİMLER TALEP EDEBİLİR?

 Destekten yoksun kalma tazminatını talep edebilecek kişiler;

  • Müteveffanın ailesi , (Ölenin Eşi, Anne, baba, çocuk ve kardeşleri)
  • Ölen ile aralarında akrabalık bağı olmasa da, ölenden sağlığında destek aldığını ispat etmek suretiyle 3. kişiler de destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilirler.

EV KADINLARI DESTEK OLARAK KABUL EDİLEBİLİR Mİ?

Ev kadınının her ne kadar bir işi ya da kazancı olmadığı düşünülse de evde yapmakta olduğu bütün eylemler birer hizmet olarak nitelendirilebilir. Bu nedenle trafik kazası sonucu hayatını kaybeden kişinin ev kadını olması onun destek olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir. Yargıtay kararları da bu yöndedir:

Desteğin yardımının yalnızca parasal nitelikte bulunmasında zorunluk yoktur. Eylemli ve düzenli olarak yapılan hizmet edimleri de bir kimsenin destek sayılması için yeterlidir. (15. HD.26.12.1975, 4177-5185) (YKD.1976/7-1029)

Yalnızca maddi yardım değil, aynı zamanda hizmet etmek suretiyle de destek olunabilir. (4.HD. 02.12.1988, 6744-10354) (Yasa HD.1989/1-79, no:33)

Desteğin yardımının yalnız parasal nitelikte olmasında zorunluk yoktur. Çünkü ölenin “hizmet edebilme” güç ve yeteneği de para ile ifadesi mümkün olan bir mali imkan teşkil eder. (4.HD.20.03.1986,1585-2553) (YKD.1986/7-959)

Destekten yoksunluk, yalnız parasal yardım olarak düşünülemez. (19.H.D.06.10.1992,2629-4737) (YKD.1993/2-249)

Yargıtay kararlarına göre, ev hizmetleri yönünden tazminat hesabı yasal asgari ücret üzerinden yapılmaktadır. 

DESTEKTEN YOKSUN KALMA TAZMİNATI KİMLERDEN TALEP EDİLEBİLİR?

Trafik kazası sonucunda ölüm olayının gerçekleşmesi halinde destekten yoksun kalan kişiler birden fazla kişiye başvuruda bulunabilir, tazminat taleplerini bu kişilere yöneltebilirler. Şöyle ki; 

1- İşleten: İşleten kelimesinden anlaşılması gereken kazaya sebep olan aracın sahibi ya da örneğin araç sahibi gibi sorumlu olduğu kabul edilen motorlu araçlarla ilgili mesleki faaliyette bulunanalar vb. Bazı durumlarda kaza sonucu araç sahibi de ölmüş olabilir. Bu durumda destekten yoksun kalmış olan kişiler tazminat davalarını ölenin mirasçılarına yöneltme hakkına sahiptirler. 

2- Sürücü ve Yardımcıları: Sürücülerin trafik kazası sonucu meydana gelen ölümün tazminata ilişkin sonuçlarından sorumlu tutulabilmeleri için kusurlu olmaları gerekmektedir. Yaşanan trafik kazasında sürücüler ve/veya yardımcılarının kusurlu olmaları halinde destekten yoksun kalanların tazminat talepleri karşısında işletenin yanı sıra sorumlulukları kabul edilecektir. 

3- Sigortacı: Dava öncesinde kendilerine başvurulup da ödeme yapılmaması veya eksik ödeme yapılmış olması halinde destekten yoksun kalanların tazminat talepleri konusunda diğer sorumlu tüzel kişi olarak karşımıza çıkacaktır.

Detaylı bilgi için bize ulaşın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

              Bu site, size daha iyi bir göz atma deneyimi sunmak için çerezler kullanır. Bu web sitesine göz atarak, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.
Sohbeti Aç
💬 Yardım ister misiniz?
Merhaba 👋
DESTEKTEN YOKSUN KALMA TAZMİNATI NEDİR VE KİMLER TALEP EDEBİLİR? ile ilgili bilgi almak ister misiniz?