TERK NEDENİYLE BOŞANMA DAVASI AÇABİLMENİN ŞARTLARI NELERDİR?

Terk, eşlerden birinin evlilik birliğinin kendisine yüklediği yükümlülükleri yerine getirmemek amacıyla, isteyerek ve sürekli olarak, haklı bir neden olmaksızın ortak hayata son vermesi ve ortak hayata dönmemesidir. Eşlerden birinin evlilik birliğinin kendisine yüklediği yükümlülükleri yerine getirmek amacıyla haksız bir şekilde ortak konutu terk etmesi halinde diğer eş, TMK m.164’de öngörülen şartları yerine getirmek suretiyle terk eden eşe karşı boşanma davası açabilecektir.

Terk nedeniyle boşanma TMK m.164’de düzenleme altına alınmıştır. Söz konusu maddeye göre “Eşlerden biri, evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemek maksadıyla diğerini terk ettiği veya haklı bir sebep olmadan ortak konuta dönmediği takdirde ayrılık, en az altı ay sürmüş ve bu durum devam etmekte ve istem üzerine hakim veya noter tarafından yapılan ihtar sonuçsuz kalmış ise; terk edilen eş, boşanma davası açabilir. Diğerini ortak konutu terk etmeye zorlayan veya haklı bir sebep olmaksızın ortak konuta dönmesini engelleyen eş de terk etmiş sayılır.” 

Terk nedeniyle boşanma mutlak bir boşanma nedeni olduğu için hakim TMK m.164’de öngörülen şartların gerçekleşmesi halinde terk olgusu nedeniyle ortak hayatın çekilmez hale gelip gelmediğini araştırmaksızın boşanmaya veya ayrılığa hükmedecektir.

Özel boşanma sebeplerinden olan terk aynı zamanda kusura dayanan mutlak bir boşanma sebebidir. TMK m.164’de öngörülen şartlar gerçekleştiği taktirde hakim evlilik birliğinin temelinden sarsılmış olup olmadığını araştırmaksızın boşanmaya karar vermek zorundadır. 

Terk nedeniyle boşanmanın maddesel şartlarını, haklı bir sebep olmaksızın ortak hayata son verme, evlilik birliğinden doğan yükümlülükleri yerine getirmeme amacı, ayrılığın en az altı ay sürmüş olması; usule ilişkin şartlarını ise terk eden eşe ihtarda bulunulması ve ihtarın sonuçsuz kalması olarak sıralamak mümkündür. TMK m.164 hükmü emredici nitelik taşıdığı için eşlerin aralarında anlaşarak bu şartlarda değişiklik yapabilmeleri veya bu şartları hükümsüz bırakmaları mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

              Bu site, size daha iyi bir göz atma deneyimi sunmak için çerezler kullanır. Bu web sitesine göz atarak, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.
Sohbeti Aç
💬 Yardım ister misiniz?
Merhaba 👋
TERK NEDENİYLE BOŞANMA DAVASI AÇABİLMENİN ŞARTLARI NELERDİR? ile ilgili bilgi almak ister misiniz?