YARGITAY, ASGARİ ÜCRETE DENK GELEN KISMIN BANKAYA YATIRILIP KALAN MİKTARIN ELDEN VERİLMESİNİN İŞÇİ İÇİN HAKLI FESİH NEDENİ OLDUĞUNA KARAR VERDİ

Yargıtay “4857 sayılı İş Kanunu döneminde de devam etmekte olup, sigorta primlerinin hiç yatırılmaması, eksik yatırılması veya düşük ücretten yatırılması hallerinde de işçinin haklı fesih imkânı vardır. İşçi devamsızlık olarak gösterilen tarihlerde zaten iş akdinin fesih olduğunu, 13 gün daha çalıştığını ve ödenmeyen ücretler sebebiyle iş yerini terk ettiği savunmasında bulunmuştur. Davacı işçi, fazla mesai ücretinin ödenmemesi ve fazla mesai yönünden eksik sigorta primi ödenmesine bağlı olarak 4857 sayılı İş Kanunu’nun 24/II-(e) maddesine göre haklı nedenle iş akdini feshettiğinden, kıdem tazminatı talebinin kabulü gerekir” gerekçesiyle ilk derece mahkemesinin ret kararını bozmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

              Bu site, size daha iyi bir göz atma deneyimi sunmak için çerezler kullanır. Bu web sitesine göz atarak, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.
Sohbeti Aç
💬 Yardım ister misiniz?
Merhaba 👋
YARGITAY, ASGARİ ÜCRETE DENK GELEN KISMIN BANKAYA YATIRILIP KALAN MİKTARIN ELDEN VERİLMESİNİN İŞÇİ İÇİN HAKLI FESİH NEDENİ OLDUĞUNA KARAR VERDİ ile ilgili bilgi almak ister misiniz?